Minden, ami érdekel, lett légyen az fantasy, sci-fi, mitológia, képregény vagy szerepjáték.
2013. február 24., vasárnap
Az eljövendő múlt napjaira készülve
Bár a következő X-men filmig, Az eljövendő múlt napjaiig még több, mint egy évet kell várnunk - és nem, a Wolverine-féle szólóalkotásokat juszt sem veszem ide -, a kampány máris beindult, aminek legfőbb pillére ugyan egyelőre "csak" a rendező Bryan Singer lelkes twitterei, ám ez ahhoz éppen elég, hogy felkeltse az emberek érdeklődését.
Az elvárások amúgy is a plafont érik, elvégre egyrészt mégis csak az egyik legnépszerűbb X-men történet adaptálásáról beszélünk, másrészt mégha valaki csak a filmeket látta volna, annak a számára is van valami epikusság abban, hogy az eredeti trilógia és Az elsők szereplői találkoznak.
Az alábbiakban leírom, mik az én elvárásaim illetve szerintem mire számíthatunk - figyelem, a kettő messze nem ugyanaz -, sorra véve az eddig hivatalos szereplőgárdát. Az első és legfontosabb, hogy szerintem nem fogják magukat annyira vehemensen a kétrészes képregényhez tartani magukat - miért, a God Loves, Man Kills esetén tartották magukat az alapanyaghoz? -, és múlt és jelen hősei találkozni fognak. Egyszerűen túl nagy potenciál van benne, hogy kihagyják (persze, attól még simán kihagyhatják, de lenne rá két ezresem, hogy nem fogják). Ugyanígy jó eséllyel elsősorban Logan fog a múltba utazni - egyrészt mert hát ő a legnépszerűbb, az előzménytrilógiának is ő volt a főszereplője, másrészt mert jóval több konfliktusra van lehetőség ha őt küldik, mintha Kitty Pryde-ot. Hogy viszonyulna a fiatal Magnetóhoz és Ravenhez? Egyáltalán, az egész világ sorsa egy kiállhatatlan fráter vállán nyugszik. Arról nem beszélve, hogy mintha a hetvenes években indult volna az X-Fegyver projekt, bár szerintem erre egy utalásnál nem fognak többet szánni. A magam részéről persze örülnék, ha az eredettrilógia fiatal X-ei is nagyobb szerepet kapnának, talán úgy, hogy Logannel tartanak... de ez már nagyon az eljövendő múlt zenéje.
Mielőtt azonban továbbmennék, Singer egy interjúban említette, hogy ez nem feltétlen egy folytatás lenne a korábbi részek bármelyikéhez, hanem önálló film. Ami először mismásolásnak tűnhet, de egyrészt ugye a múltbéli szál is bő tíz évvel Az elsők után játszódik, másrészt gondolom, ugyanez lesz a helyzet a jövőbeli szállal. Ugyanis az első X-men film 2000-ben került a moziba, és ahhoz képest a közel jövőben játszódott. 2014 pedig eléggé 2000 közel jövője, másrészt az a 14 év mégis csak meglátszik a színészeken is. Az első három filmnél még benyeltük, hogy a hat év alatt a film viszonylatában csak néhány hónap telt el, de 14 év már nagy falat. Az sem baj, ha már rögtön egy élő és viruló proffal és egy ismételten hatalma teljében levő Magnetóval - és Vadóccal - találkozhatunk a második idősíkban, anélkül, hogy agyonmagyaráznák.
Akárhogy is, lássuk, hogy állunk eddig szereplő felhozatal fronton!
Charles Xavier
Ki játssza: Sir Patrick Stewart és James McAvoy
Képesség: telepátia
Elvárások: hihetetlen nagy lehetőség lenne abban, hogy ha csak egy jelenet erejéig is, de találkozzanak. Ugyanígy jópofa humorforrás lehetne az, hogy az öreg prof hogyan emlékszik vissza fiatalkori önmagára és milyen is volt valójában. És ha egy mód van rá, legalább az egyiket ne üssék ki félúton!
Magneto
Alias: Erik Lehnsherr
Ki játssza: Sir Ian McKellen és Michael Fassbender
Képesség: magnetokinézis
Elvárások: ugyanaz, amit a barátjánál írtam fentebb, csak hatványozottabban. Persze az is előfordulhat, hogy a két öreg nem a saját fiatalkori önmagukkal futnak össze, hanem egymáséival. Emellett nagy a labda, hogy a fiatal Magneto miként viszonyul Loganhez, és fordítva, mennyire domborítják ki azt, hogy mennyi mindenben hasonlítanak egymásra, néhány lényeges különbséget leszámítva, amiben homlokegyenest különböznek.
Rozsomák/Farkas/Pézsmapatkány/Mucsaröcsögei Harciborz
Alias: Logan
Ki játssza: Hugh Jackman
Képesség: regenerálódás három-három visszahúzható adamantiumkarommal megfejelve
Elvárások: annyi labda van a karakterében, amit már fentebb leírtam. Emellett bár nem vagyok feltétlen híve annak, hogy köré épüljön a történet, itt a fent leírtak miatt indokoltabb, érthetőbb lenne. Persze, attól, mert ő lenne az időutazó, még nem szükséges, hogy elnyomja a többieket, ellenkezőleg, segíthetne kidomborítani őket.
Rejtély/Mystique
Alias: Raven Darkholme
Ki játssza: Jennifer Lawrence (nincs szó eddig Rebecca Romijnról, de nem dobnék hátast meglepetésemben, ha nem sokára lenne)
Képesség: alakváltás
Elvárások: a cinikus, könyörtelen idősebb és az ártatlanabb, sebezhetőbb fiatalkori én kontrasztja (akár szerepet kap Rebecca Romijn, akár nem). Ilyen fronton a fiatal énje nem áll távol Vadóctól, aki viszont nem zárta szívébe az első rész miatt.
Bestia
Alias: Henry McCoy
Ki játssza: Nicholas Hoult (a fentivel szemben Kelsey Grammert már nem tartom annyira valószínűnek)
Képesség: emberfeletti erő, ügyesség, állóképesség és intelligencia
Elvárások: jópofa lenne a fiatalabb, tapasztalatlanabb Bestia a kicsit tapasztaltabb Jégemberékkel való szerepeltetése. Persze tíz év során csak szedett fel tapasztalatot, ennek ellenére a harmadik részben ő volt a veterán, és Jégemberék a zöldfülűek, itt most ez fordulhatna. Viszont, talán ennél is fontosabb, hogy Singer jelezte, Gollam után ő is szeretne CGI karaktert szerepeltetni a filmjében. Bestia nagyon adná magát, és ez esetben örülnék, ha jól nézne ki, és a képességei is mutatnának a filmvásznon - ugyanis sokszor az előbbin épphogy nem látszott a cipzár, az utóbbin pedig a kötél.
Vadóc
Alias: Marie D'Ancanto
Ki játssza: Anna Paquin
Képesség: mások életerejének, emlékeinek, képességeinek az elorzása
Elvárások: legyen méltó a nevére. Tíz év telt el, jó pár harcban részt vett - jó, talán nem a filmvásznon, de mindegy -, ne legyen többé riadt kislány.
Jégember
Alias: Bobby Drake
Ki játssza: Shawn Ashmore
Képesség: jéguralom és -alak
Elvárások: karakterfronton övé a legkevesebb. Ellenben jó lenne látni jéghidat, illetve egy jól kinéző jégalakot.
Kitty Pryde
Ki játssza: Ellen Page
Képesség: anyagtalanság
Elvárások: mint Vadócnál, vegyék elő a képregényt. Azt se bánom, ha a címadó képregény mellett csak az Astonishing X-ment. Az a gond, hogy mivel az első filmben Vadóchoz Kitty Pryde személyiségét vették alapul, magának Kitty Pryde-nak nem sok lehetősége lett valamilyenné lenni. Amúgy félreértés ne essék, nem azt várom el a fiataloktól, hogy kőszívű katonák legyenek, egyszerűen csak legyen szerepük és legyenek karakteresebbek.
Meg nem nevezett főellenség, aki jó eséllyel Bolivar Trask lesz, esetleg Steven Lang
Ki játssza: Peter Dinklage
Képesség: óriás mutánsvadász robotok tervezése és építése annak számít?
Elvárások: először is, nagyon átverve érezném magamat, ha nem lesznek a filmben Őrök - az említett mutánsvadász robotok. Már régóta érik, hogy megjelenjenek a filmvásznon, és az eredeti képregényben is kulcsfontosságú szerepet töltenek be.
Ami Peter Dinklage-et illeti, egyrészt örülök neki, mert tehetséges színésznek tartom. Annak is örülök, hogy a korai találgatások ellenére nem Puckot fogja alakítani - egyrészt azért, mert Puck elég marginális karakter, ráadásul nem is a jobbak között van -, hanem egy embert, aki egyben a film antagonistája. Mik az elvárásaim? Legyen árnyalt és a maga módján kedvelhető.
Kik jöhetnek még szóba?
Lássuk csak, eddig hogy állunk! Adva van tíz mutáns karakter (ráadásul ebből négy kétszer ugyanaz a két karakter, csak különböző idősíkról) meg egy emberi antagonista. Pontosan így álltunk az első X-men filmnél is, amikor még ráadásul se a koncepciót nem ismertük, illetve egyetlen karaktert se a gárda közül (most a laikus közönségre gondolok). Nem is kellene persze teleszuszakolni a filmet újabb és újabb mutánsokkal, mert akkor úgy járunk, mint a harmadik résznél - egyszerűen nem lesz idő senkire, márpedig azért fentebb elvárások terén igen csak nagy hangsúlyt fektettem a karakterekre. Viszont legalább egy, de akár kettő beleférhetne még az alábbi karakterekből:
Fiatal Vihar/Ciklon
Alias: Ororo Munroe
Ki játssza: passz (akár még fel nem fedezett színésznő is lehet)
Képesség: időjárás-uralom
Miért is: Vihar annyi minden a képregényben és annyi minden lehetne a filmvásznon. Nagyon nagy potenciál van egy képességeit felfedező fiatal Ororóban, lehetne érinteni tolvaj és/vagy istennő múltját, lehetne kertje, lehetne karaktere, be lehetne mutatni kapcsolatát Bestiával, illetve amit ott írtam ifjoncok és tapasztaltak megfordításáról, az itt is ülhetne. Emellett Vihar képessége annyira sokrétű, hogy kár lenne kihagyni.
Kolosszus
Alias: Pjotr Nyikolajevics Raszputyin
Ki játssza: Daniel Cudmore
Képesség: acélalak
Miért is: az eredeti képregényben is szerepet tölt be, és Kolosszusról annyit nem sikerült megtudnunk az eddigi filmek során, mégha volt is utalás arra, hogy művészlélek. Amennyiben szerepel, a designja legyen a második részből, és ne a harmadikból.
Árnyék
Alias: Kurt Wagner
Ki játssza: Alan Cumming
Képesség: teleportáció
Miért is: Árnyék a második rész közönség kedvence volt, és nem véletlenül. Emellett jelleme tök jó kontrasztot képezhetne a másik kék karakterrel, Bestiával. Ráadásul Cumming is jelezte, hogy CGI karakterként visszatérne.
Vészmadár
Alias: Sean Cassidy
Ki játssza: Caleb Landry Jones
Képesség: szuperszónikus sikoly
Miért is: mert a régi X-men mégse redukálódjon le a profra és Bestiára, és lényegesen érdekesebb karakter, mint Plazma. Kicsit olyan ő Az elsőkben számomra, mint a fent említett Árnyék, még ha nem is ugyanolyan szinten.
Skarlát Boszorkány
Alias: Wanda Maximoff
Ki játssza: Fairuza Balk
Képesség: valóságmanipulálás
Miért is: ez az a karakter, aki még nem szerepelt a filmvásznon. Mégis, mekkora lehetőséget jelenthetne Magneto lánya, arról nem is beszélve, hogy a képessége is jól működne filmen. Plusz valahogy azért a múltba kell kerülni az egyik mutánsnak, és még nem tisztázták, hogyan (hacsak tényleg nem az lesz, hogy a prof Logan tudatába visszavetíti egykori önmagáéba, amiben megint csak van lehetőség). Hogy miért Fairuza Balk? Mert annyira illik a szerepre: romaszármazású, játszott már természetfeletti képességgel bíró boszorkányt, és kiköpött úgy néz ki, mint az X-men: Evolúció Skarlát Boszorkánya.
Nos, röviden és tömören ezek azok, amiket filmvásznon szívesen látnék... persze, ahhoz még több, mint egy évnek kell eltelnie, hogy tényleg lássam. Addig még bármi történhet, még a projekt is becsődölhet... bár bízzunk benne, hogy erre azért nem kerül sor!
2013. február 23., szombat
2013. február 21., csütörtök
Rontó Ralph
Rossz vagyok, de ez jó. Sosem leszek jó, és ez nem rossz. Soha nem lennék más, mint aki vagyok.
Korábban már írtam egy igen rövid ajánlót a Rontó Ralphról, most kerekítettem egy hosszabbat is az SFmagon. Jó olvasást! :)
Címkék:
Disney,
Gyereksarok,
Pixar,
SFmag
2013. január 31., csütörtök
A bajusz teszi az embört
- Oszt a pántlika télleg újratölthető? Akkor kérnék egy erős pistás tekercset, disznyóval!
- Urambátyám, osztán tuggya-e kend, honnan szedjük mink a pántlikát?
- Há' hogy ne tudnám, a minap is ezt mondom fiamnak, ni, mikor azt kérdé:
(A Hungaro-mém jóvolttyábúl!)
Címkék:
Én kérek elnézést,
Hungarikum
2013. január 30., szerda
Dinómatiné - Jurassic Park 3
Ha év eleje, akkor irány a Jurassic Park! Értekeztem már az első részről, ami a szívem csücske, értekeztem már a másodikról, amit mind az első rész, mind a regény meggyalázásának éreztem... no de mi a helyzet a harmadik résszel?
Tapasztalt filmnézők tudják, hogy a filmszériák esetén a harmadik résztől nem szabad sok jót várni, mert az ember könnyen pofára esik. Különösen, ha közben történt egy rendezőcsere. Márpedig Spielberg távozott, átadva a stafétát Joe Johnstonnak. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a harmadik film nincs másfél óra, akkor röviden le is zárhatjuk, hogy ez a film még a másodiknál is rosszabb, jóccakát, nemde?
Csakhogy erről szó sincs. Ha az elsőről elmondhatjuk, hogy maradandó mozivarázs, a másodikról, hogy egy hatalmas csalódás, akkor valahol stílszerű, hogy a harmadik pont a kettő között van: kellemes kikapcsolódás, se több, se kevesebb.
Joe Johnston persze azért nem is egy kezdő rendezőként kapta meg a filmet, addigra olyan alkotások fűződtek a nevéhez, mint a Drágám, a kölykök összementek, a Jumanji vagy a Rocketeer - azóta pedig ő vitte a vászonra Amerika Kapitányt. Sok fanyalgónak persze továbbra is probléma volt, hogy ő mégsem Spielberg, de szerintem ez kicsit igazságtalan. Egyrészt azért, mert bár Johnston az, akire művész helyett a tisztességes iparos jelzőt szokás használni, ezt a jelzőt esetében a legjobb értelemben tehetjük. Bevallom töredelmesen, én eddig minden filmjét élveztem, és bár a munkásságában nem találkozunk olyan mérföldkövekkel, mint Spielbergnél, kevesebbszer is kellett csalódnom benne. Ettől függetlenül ennek a cikknek nem célja a két rendezőt érdemben összehasonlítani, azonban a stafétaátadás miatt ez a kevés elkerülhetetlen.
Annál is inkább, mert az egész film alatt érződik, hogy Johnston tisztában, kinek a hagyatékát kapta meg. Éppen ezért már itt le kell szögeznem: nem ezt a filmjét tartom a legerősebbnek. Messze nem. Ettől függetlenül önmagában egy kifejezetten szórakoztató, jópofa alkotás. Ha pedig a széria részeként tekintünk rá, akkor nem mehetünk el amellett, hogy nem éri el ugyan az első film szintjét, de szerencsére a második mélységeit sem. És hiába próbálja az ember kritikusként elkerülni a "legalább nem olyan tré, mint az előző" érvet, ez ebben az esetben igen is számít, ugyanis nem milliméternyi minőségkülönbségről van szó.
A történet? A San Diego-i incidens után a Jurassic Park létezése nyílt titok. Sorna szigetet ugyan tiltott övezetnek nyilvánítják, ám akadnak olyanok, akiket vonz a tiltott gyümölcs - és a dinók -, aminek aztán kénytelenek meginni a levét. Amikor páran elhatározzák, hogy csónakkal közelítik meg a szigetet, és egy siklóernyővel, a magasból, távcsővel csodálják meg az állatokat... nos, hamar kiderül, hogy még ez sem nyújt elég biztonságot, a balul sikerült kirándulás következtében a szigeten egy Ben nevű kisfiú marad magára. A szülei pedig nem tehetnek mást, mint mentőexpedíciót indítanak egy marék zsoldossal, miután megnyerték az útra az egyik legnagyobb szaktekintélyt: Dr. Alan Grantet.
Ismerős a helyzet? Nem véletlenül, más a második rész is egy mentőexpedícióval indított. Ennek ellenére a harmadik résznek több köze van az elsőhöz, és ez apró jelenetekben látszódik. Grant például ismét egy ásatáson találkozik egy gazdag mecénással, aki megígéri, hogy finanszírozza a munkálatokat, amennyiben a hétvégén elkíséri őt a gépén egy dél-amerikai szigetre - az pedig már csak hab a tortán, hogy közvetlenül előtte ugyanúgy egy új felszerelést próbálnak ki, mint az első részben. És mit tesz Isten, a társaság is úgy vonja magára a helyi csúcsragadozó figyelmét, hogy
Elsőre kicsit olyan, mint amikor a tizennégy éves srác kedvence hatása alatt elkezd történetet írni, amiben véletlenül jóval több a hasonlóság az ihletőforrással, mint azt észrevenné. Azonban itt ennél egy kicsit többről van szó, és a párhuzamok ellenére akadnak eltérések is. Ez viszont pont az említett "kicsit több"-ből fakad: ugyanis a film nemcsak sok helyen követi az elsőt, de egyben kompenzál a másodikért is.
Ez leglátványosabban a dinoszauruszokon érhető tetten: Az elveszett világ ugyanis 90%-ában a T-rexekről szólt. Alig érnek emberek a szigetre, máris ők görgetik tovább a történetet, maguk előtt terelve a szereplőket. Ugyan akadnak a filmben kompik és raptorok, mégis, dramaturgia szempontjából semmit nem sérülne a film, ha ott sem lennének. Ezzel szemben a T-rex kölykön keresztül tapasztalhatjuk meg a két csapat közti morális különbséget, a szülei miatt kell sietniük hőseinknek, aztán végül egyikük miatt válik nyilvánossá a dinók jelenléte.
Ezzel szemben itt csak egy példány teszi tiszteletét, hogy a harmadik film nehézfiúja vele mérhesse össze az erejét. Ez a dinó pedig már a poszterről is kitúrta a T-rexet: ez a Spinosaurus, az egyik legnagyobb húsevő dinoszaurusz. A meccset természetesen ő nyeri, ami persze üzenet a nézőknek is: nem csak új dinót kapnak, de erősebbet, jobbat, szebbet is. Ebben persze van nem kevés fogyasztói társadalmi szemlélet, mint amikor az új kocsit a régi rovására reklámozzák, de a dramaturgián érződik, hogy ezzel a készítők is tisztában voltak. Az egyik legnyilvánvalóbb utalás erre, amikor a Hammondékat párszor elmarasztaló Alan megjegyzi, hogy a Spinosaurus rajta sem volt a listán.
Ezzel szemben Sornán egy kifejlett példány garázdálkodik, ami arra utal, hogy az InGennél dolgoztak ezen, csak éppen későbbre tartogatták, és nem akarták ellőni a nyitáshoz az összes puskaporukat. Vagyis ha egy idő után lankadna az érdeklődés a Park iránt, akkor bármikor el tudják sütni, hogy "emberek, új dinóink vannak, amelyek az előzőeknél is félelmetesebbek". Persze Grant nem Malcolm, nem végig osztja Hammondot - ez a megjegyzés viszont jó arra, hogy magyarázza, miért nem volt szó korábban Spinosaurusról, ráadásul ezzel a készítők beismerik, miért is kellett behozni. Ugyanazért, amiért az InGennél dolgoztak rajta: ha az emberek egy idő után ráunnak a T-rexre.
A Spinosaurusra még visszatérek, lássuk, kik keserítik meg még hőseink életét. Egyrészt természetesen a Velociraptorok, akik a második részben csak minimális szerepet kaptak, másrészt pedig Pteranodonok, akiknek az előző film végén csak egy cameóra tellett. Tehát a film tartja magát az előző részek "három ragadozó" eleméhez - ez eddig a T-rex, a raptorokból illetve egy speciálisból állt, aminek szerepét köpködő Dilophosaurus vagy kicsi Compsognathus töltötte be (ebben a filmben ez utóbbiak cameóznak). Mint írtam, a T-rex szerepét átvette a Spinosaurus, a raptorok maradtak, specialitásnak meg ott vannak a Pteranodonok. És mind a raptoroknak, mind a speciálisoknak több jut, mint a második részben.
Egyáltalán, míg az első részben központi téma volt a raptorok intelligenciája, hogy aztán erről a második részre teljesen megfeledkezzenek, a harmadik részben újult erővel tér vissza. Az első részben a kilincseket tudták lenyomni, itt csapdát állítanak a hősöknek, és előtérben van, hogy kommunikálnak egymással, hogy ha elakadnak egy helyen, hogy keresnek új utakat maguknak. Ők azért üldözik a csapatot, mert az egyikük meglovasított egy tojást, ami megint csak egy elem az egyik korábbi részből, viszont relatíve későn szembesülünk vele. Az is érdekes, hogy a különböző példányoknak másfajta dizájnja van, amivel az alkotók már egyéniséget adtak nekik.
Ami a Pteranodonokat illeti, őket az első regényből importálták, óriáskalitkával együtt, ami kifejezetten hangulatosra sikeredett, korhadó rácsokkal, azon száradó friss guanóval, fiókákkal együtt. Persze, e három fajon kívül is vannak még dinók, ám ők sokszor nem többek díszletnél. Tegyük hozzá, hogy ennek ellenére a harmadik részben láthatunk dinó-dinó kontaktust a két ragadozó küzdelmével vagy amikor a támadó raptorok ellen a szereplők Hadrosaurusok között keresnek menedéket. Van olyan rész is, amiben az első rész brachiosaurusos jelenetei köszönnek vissza, és ezt nem brahiból mondom, és olyan is, amikor kicsit olyan érzésem volt, mintha a Walking With Dinosaurs kivágott jeleneteit kapnám meg. Annyit fűznék ehhez hozzá, hogy néha a dinók látványosan műek - főleg szegény Ankylosaurusokra gondolok -, és érdekes, hogy első részből szedett dinókat - pl. Brachiosaurus - átdizájnoltak.
Amihez persze hozzátartozik, hogy a másodikban hosszú nyakú dinóknak Apatosaurusokat - vagy, régimódiak kedvéért, Brontosaurusokat - kaptunk, ahogy a regényekben is, csak ott következetesen.
Gondolom, sokan úgy vannak vele, hogy lassan ideje rátérnem az emberi szereplőkre, nem? Nos, közülük Sam Neillt, azaz Dr. Alan Grantet jó (viszont)látni. Az első rész után már igyekszik jobban kijönni a gyerekekkel, a dinókkal való kapcsolata viszonyt kicsit megsínylette a korábbi kirándulást. Valaki, aki a második rész Malcolmjával szemben azért mégis képes elámulni még a Park jószágain, tud normálisan viszonyulni másokhoz és többet tud egyáltalán a vészmadárkodásnál. Teljesen ül az odabökése kollégájának a film közepén. Emellett tetszik, hogy megmaradtak Ellievel barátok, mégha amúgy Laura Dern nem is sokat tesz hozzá a filmhez.
A többi karakter? William H. Macy jó egyszeri családapukának, ő érezhetően a tipikus johnstoni kisember, mégha nem is ez a legmaradandóbb szerepe, ahogy a többieknek sem. Igazából itt is azt éreztem, mint amit korábban írtam: az első karakterei eltaláltak voltak, a másodiké botrányosak, itt okék. Nem rájuk fogunk emlékezni, de nem is kívánjuk a halálukat. Valójában a hétköznapi v1.0-ás kisemberek, akik feje felett összecsaptak a hullámok. Még azt is ki lehet hamar sakkozni, ki hal meg, ki marad életben. Nincsenek túlbonyolítva, de nem érezzük azt az átgondolatlanságot sem, mint az előző részben, náluk érthető, miért viselkednek úgy, ahogy. Akkor is, ha a forgatókönyvírók keze igencsak megszaladt, már ami a feszültségoldásra tett poénokat illeti, melyek bizony néhol az "és téged rúgtak ki a csapatból?" szintet érik - de mivel végül is Jóra Való Kisemberek, nem pedig Tévedhetetlennek Beállított Szociopaták, ezért ezek könnyebben lenyelhetők. Mondjuk én meglettem volna annak az erőteljes sejtetése nélkül, hogy apu és anyu újra összejönnek.
A helyszínt illetően töredelmesen bevallom, a sziget is jobban tetszett, inkább hozta a második könyv hangulatát, mint a második filmben. Dzsungel, tele romokkal, otthagyott járművekkel, érződött rajta, hogy sebtében evakuálták. A folyón való lehajózás pedig megint csak az első könyvből származik, és azt is eltaláltnak éreztem.
Van persze még pár apróság. Az egyik, hogy szeretnék telefont venni ott, ahol Macy karsktere tette, mert az még egy dinó gyomrát is kibírja. Vagy csak arról van szó, hogy mivel a dinók korában nem volt mobil telefon, ezért nem tudja feldolgozni a szervezetük? Kíváncsi vagyok, hogy bírják az azóta bekövetkezett tarifaemelést. Másrészt viszont úgy vélem, a Spinosaurus gyomrában csörgő telefon egyben utalás a Pán Péter krokodiljára, akinek a gyomrában ketyegett az óra - olyan képe van a fenevadjának, hogy ez nem lehetetlen. Meg persze ez egy lehetőséget ad arra, hogy a karakterek megint szarban turkáljanak...
A másik a már említett T-rex-Spinosaurus harc. Ugye a valóságban az előbbi állkapcsa volt erősebb, és az látszik a filmben is, hogy a T-rex nyert volna. Persze lehet, hogy a Spinosaurus zabos volt, és ez erőt adott. A fene tudja, hogy értékelte azt, hogy nekimentek repülővel, jó eséllyel kihívásnak vette, és ezért kergette őket végig a szigeten. Emberek, sose hajtsatok repülővel dinónak, mert veszélyes! Mindenki tudja, mi történt Amelia Earharttal, ugye?
Mit is mondhatnék még? Azt, hogy én örültem volna, ha a film egy kicsit hosszabb, és nem ilyen kurta-furcsa lezárást kapunk, ha az effektek kicsit jobbak, és ha Johnston egy kicsit merészebb lett volna. Persze elég hálátlan feladat Spielberg nyomdokaiba lépni, és ha ehhez még hozzávesszük, hogy a jó nép elég nagyot csalódott a második részben, nos, lehet, hogy én sem mernék nagyon saját utakon járni.
Egy szó, mint száz, a Jurassic Park harmadik része oké. Nem hagy maradandó nyomot az elsővel szemben, de a másodikkal ellentétben kellemesen eltelik. Nem tudok úgy lelkesedni érte hát, mint az első részért, de nem is tudok haragudni rá.
Szóval, részemről ez hát a teljes filmszéria. Kíváncsi vagyok, mit hoz a folytatás!
2013. január 29., kedd
Hírünk a külvilágban
No, ma, Dániában, Kommunikáció órán szóba került a gesztusok kapcsán Willy Brandt, aki ugye felelősséget vállalt a Harmadik Birodalom tetteiért, amikor letérdelt Varsóban. Ennek kapcsán érintve lett, hogy Németország kevésbé esélyes arra, hogy ilyesmihez hasonló atrocitás előkerüljön, szemben pl. Magyarországgal, ahol egy parlamenti idióta listázni akart. Nem volt benne semmi extra, csak összehasonlításként lett felhozva.
Ezzel csak azt akartam mondani, hogy ezek a dolgok nem olyanok, hogy a külvilág majd csak legyint egyet és nem is figyel fel rá. Ugye a legutóbb az volt téma, hogy emiatt lenácizták őket, és a Jobbiknak állt feljebb. Nos, amikor ilyesmiket engednek meg maguknak, az bizony ránk is kihat, a mi megítélésünkre.
Ezzel csak azt akartam mondani, hogy ezek a dolgok nem olyanok, hogy a külvilág majd csak legyint egyet és nem is figyel fel rá. Ugye a legutóbb az volt téma, hogy emiatt lenácizták őket, és a Jobbiknak állt feljebb. Nos, amikor ilyesmiket engednek meg maguknak, az bizony ránk is kihat, a mi megítélésünkre.
Címkék:
Hungarikum,
Muffogás,
Való Élet
2013. január 28., hétfő
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)































